تجربه سادگی تمام تر و رزرواسیون سریع

رزرواسیون بیونا

جزییات

  • خانه
  • جزییات مجله زیبایی

حنا یکی از شاخص های فرهنگی ایران

حنا یکی از شاخص های فرهنگی ایران

حنا یکی از شاخص های فرهنگی ایران

اگرچه حنا برای هر ایرانی یک گیاه آشنا است و اغلب مردم از خواص و کاربرد های آن اطلاع دارند، اما این گیاه در جنوب ایران به خصوص در هرمزگان و مناطق بندری از فرآورده های مهم کشاورزی بوده و کاربرد ویژه ای برای طراحی روی بدن و دست داشته و جز عناصر مهم در مراسمات مردم این منطقه به شمار می آید. طراحی با حنا در فرهنگ بومی قشم، یک هنر مهم به حساب می آید و اگر به دنبال نقش حنا بندری جدید باشید، با سفر به مناطق جنوبی ایران می توانید هنرمندان زیادی را در این زمینه پیدا کنید. با ادامه مطلب وب سایت رزرواسیون بیونا همراه باشید تا اطلاعاتی را درباره نقش حنا بندری جدید کسب کنید.

حنا در مراسمات محلی جنوب ایران

دیدگاه مردم در جنوب ایران و هرمزگان بر این است که حنا نماد عشق، خوشحالی و مهربانی است و برای همین در مراسمات ویژه به خصوص در مراسم عروسی بستن حنا به دست را مایه خوشبختی و خوش یمنی می دانند. حتی در گذشته در جزیره قشم، مراسم حنابندان به مدت سه شب جشن گرفته می شد. امروزه برای مراسمات و حنابندان هنرمندان، نقش حنا بندری جدید و مدرن روی دست، پا و پیشانی عروس می کشند. معمولا در این مراسم، عروس لباس محلی می پوشد و خانواده عروس در یک سینیِ تزیین شده با گل، حنا، اسپند و شکلات می گذارند. در مراسم حنابندان میهمانان با قهوه پذیرایی می شوند و دختران اشعار محلی می خوانند.

برای آشنایی با نقش و نگار حنا بندری با مقاله رزرواسیون آنلاین بیونا همراه باشید.

طرح و نقش حنا بندری جدید

 

بانوان جنوبی و بندری در طراحی و نقاشی با حنا بسیار ماهر هستند، به گونه ای که در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانند نقش حنا بندری جدید و خلاقانه ای را روی دست و پای مشتریان خلق کنند. این نقوش زیبا اغلب از طرح های قدیمی اسلیمی و گل و بوته ها تشکیل می شوند. البته امروزه به دلیل استقبال مشتریان از طرح های متداول در خالکوبی، طرح هایی مانند طرح حیوانات را نیز می کشند. در زمان های گذشته، نقش و نگار های طراحی شده با حنا بیشتر محلی و آیینی بودند و در جنوب ایران از عناصر مهمی مانند ماه، خورشید و درخت نخل الهام می گرفتند.

سامانه رزرواسیون بیونا

انواع حنا برای کشیدن نقش حنای بندری جدید

حنا را با توجه به رنگ های آن، به سه دسته طبقه بندی می کنند: حنای سیاه، سرخ و کم رنگ. حنای کم رنگ در طراحی کاربردی ندارد و برای خنک کردن و ترمیم پوست استفاده می شود و هیچ رنگی به پوست نمی دهد. حنای سیاه بیشترین کاربرد را در طراحی نقوش حنا دارد، این نوع حنا با ترکیب شیمیایی، تیره تر شده است، برای همین به رنگ قرمز و نارنجی مایل نبوده و سیاه رنگ است. بنابراین برای رنگ کردن مو نیز مناسب بوده و بکار می رود. اما حنای سیاه در طراحی روی پوست و اعمال نقش حنا بندری جدید ممکن است به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی، حساسیت ایجاد کند. از این رو اگر برای اولین بار قصد دارید از حنای سیاه استفاده کنید بهتر است ابتدا روی ساعد خود امتحان کنید و در صورت عدم وجود حساسیت طرح را با حنا بکشید.

 

نقوش حنا را در کدام ناحیه از پوست بزنیم؟

اغلب اوقات نقش حنا بندری جدید و مدرن روی دست و پا کشیده می شود. نقوش سنتی بیشتر روی پا و از مچ به پایین طراحی می شود. نقش هایی که روی پا پیاده سازی می شود طرح های گسترده و شلوغ است. برروی دست ها نیز می توان از نقش های ظریف تر مانند گل ها یا طرح های هندسی استفاده نمود. این طرح ها، هم روی دست و هم پشت دست رسم می شوند. البته نقش حنا بندری جدید را می توان در نقاط دیگر بدن مانند کتف یا بازو هم طراحی کرد اما طراحی در این نقاط بدن متداول نیست.

آیا نقوش حنا را به راحتی می توان از روی پوست پاک کرد؟

ممکن است شما در سفر به جنوب ایران، هنر نقاشی با حنا را دیده باشید و از هنرمندان آن منطقه بخواهید تا نقش حنا بندری جدید مورد نظر را روی پوست شما طراحی کند. اما اگر از طرح حنا خسته شده باشید و بخواهید آن را از روی پوست خود پاک کنید راهکار زیر را می توانید بکار بگیرید.

یکی از روش های پاک کردن حنا از روی پوست اسکراب کردن است. اسکراب با لایه برداری از روی پوست، رنگ حنا را کمتر می کند. سپس به کمک پنبه کمی روغن زیتون را روی پوست ماساژ دهید تا حنا حل شده و پاک شود.

نظرات

درج نظر